Doğalgaz (Kombi), Fueloil, Soba Bacalarının Temizliği

Baca tesisatı TS 2165 ve TS 1481’deki esaslara uygun olmalıdır.”

Odun ve kömür gibi yüksek oranda is bırakan bacalar, yakıt kullanıldığı taktirde soba boruları ayda bir, bacalar 2 ayda bir; diğer yakıtlar kullanıldığında borular 2 ayda bir, bacalar 3 ayda bir temizlenmelidir.

Sıvı ve katı yakıt kazanlarının bacalarının altında bir kurum temizleme menfezi bulunmalı ve yılda en az 2 kez yetkili kişilere temizletilmelidir.

Her yıl baca gazı zehirlenmelerinden dolayı birçok insan hayatını kaybetmekte ve kirli ve uygunsız bacalar sebebiyle yangın vakaları yaşanmaktadır.  Temizlenmeyen soba bacaları zaman içinde kurum bağlayarak tıkanmalara sebep olur. Tahliye edilemeyen karbon ve karbonmonoksit gazları renksiz ve kokusuz olduğu için fark edilememektedir. Bu zehirli gazla nefes yoluyla kana karışarak kalp ve beyne oksijen ulaşmasını engellemektedir. Bu tür zehirlenmeler çoğunlukla ölümle sonuçlanmaktadır. Sobadan çıkan yangın ve karbon monoksit zehirlenmelerine karşı en etkili önlem bacaların yılda iki kez temizlenmesidir Bu istenmeyen durumları gidermek can ve mal güvenliğini sağlamak, iş yeri sahipleri ve bina yöneticileri sorumluluğundadır.

Bacaların temizliğinden bina sahip ve yöneticileri sorumludur.

Baca temizliğinde insanlar kendi yöntemleriyle bacaya bir şey dökerek, yakarak, içeriye bir ağırlık uzatarak bacayı açmaya çalışmaları yanlış bir yöntemdir. Bu yöntemlerin baca duvarının yıkılması ve tahribi gibi sonuçlarla daha pahalı inşaat masraflarına neden olmaktadır. Baca temizliğini yetkili ve eğitimli uzman kişilere yaptırmak gerekmektedir.

İSDAŞ baca temizliği alanda İstanbul Büyükşehir Belediyesinden Yetki belgesini almış ve gerekli eğitimlere gönderilmiş uzman bir kadro ile halkımıza hizmet sunmaktadır.

Baca temizleme hizmeti için İSDAŞ ın, 444 0 253 müşteri hizmet hattından ayrıntılı bilgi ve randevu kaydı alınabilir.

ÇALIŞMA PRENSİBİMİZ

·         Talebiniz üzerine baca sistemlerinizin randevu günü belirlenir veya bacanızın keşfi İSDAŞ uzman personeli tarafından gerçekleştirilir.

·         Keşif işlemi, bacalarınızın ölçüleri ve fotoğraflandırılması, yapılacak işlem ve fiyatlandırmayı kapsamaktadır.

·         Fiyat teklifimizin tarafınıza ulaştırılmasından sonraki adım teklife onay verilmesidir.

·         Onay verdiğiniz baca temizlik teklifimiz dilediğiniz güne programa alınır.

·         Baca temizlik işlemi sertifikalı personelimiz tarafından gerçekleştirilir. İşlem sonrasında Baca Temizleme Bilgi Formu doldurularak, baca temizliği işleminin yapıldığına dair rapor yetkili servisimiz tarafından hazırlanır.

·         Baca temizliği alanında İSDAŞ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından yetkili kılınmıştır.

DOĞALGAZ (KOMBİ) -FUELOİL -SOBA BACA TEMİZLİĞİ

LPG ve doğalgaz kullanılan sistemlerde genel olarak bacanın kirlenmeyeceği ve temizlik yaptırmanın gerek olmadığıdır. Fakat LPG ve Doğalgaz kullanılmış olsa bile otel, lokanta, restourant,  yemek fabrikası gibi topluma açık yerlerle ocaklarında yemek pişirilip kızartma yapılan tüm yerlerin bacalarının yılda üç defa temizlenmesi zorunludur.

BACA YÖNERGESİNE GÖRE; (yeni eklendi)

  • Sıvı (mazot,fuel-oil ) ve katı yakıt (odun, kömür v.s.) ile ısıtılan binaların yakıt depoları kurum ve kişilerce istenildiğinde, mazotlu  kalorifer kazanlarının yılda bir, kömür ve fuel oil ile ısıtılan kazan ve  bacaların ise yılda iki defa temizlenmesi zorunludur.
  • Odun ve kömür gibi yüksek oranda is bırakan yakıt kullanıldığı takdirde borular ayda bir, bacalar 2 ayda bir; diğer yakıtlar kullanıldığında borular 2 ayda bir, bacalar 3 ayda bir temizlenir.
  • Merkezi sistemli  doğalgaz ve LPG ile ısınan binaların bacalarının ise yılda en az bir defa temizlenerek denetlenmesi gerekir.
  • Temizleme işlemiyle  denetim aynı anda yapılır. Baca, kazan ve depolarında yapılması gereken zorunlu bakım ve zorunlu tadilatlar denetim esnasında ilgililere bildirilir. Denetim ve bilgilendirme  için ayrıca ücret alınmaz. İkinci denetimde  zorunlu tadilatı  yaptırmadığı anlaşılanlar yasal işlem yapmak üzere ilgili birimlere bildirilir.
  • LPG ve doğalgaz kullanılmış olsa bile otel, lokanta, restourant,  yemek fabrikası gibi topluma açık yerlerle ocaklarında yemek pişirilip kızartma yapılan tüm yerlerin bacalarının yılda üç defa temizlenmesi zorunludur.

Baca, kalorifer kazanı ve yakıt depolarının belirtilen yıllık periyodik temizliklerinin yapılması isteğe bağlı olmayıp zorunludur. Yaptırmayanlar hakkında ilgili mevzuata göre yasal işlem yapılması sağlanır.