REVERSE OSMOSİS SİSTEMLERİ

Evsel Tip Reverse Osmosis Sistemleri

Ters Osmos membranı nasıl bir yapıya sahiptir?

Ters osmos membranı poliamid’ten yapılmıştır. Membran cinsi TFC ( thin film compozite ) olarak isimlendirilir. Membran gözenekleri 1- 10 A ( Angtrom ) arasındadır. A° milimetrenin binde birine eşittir. Delik çapları o kadar  küçüktür ki iyonların çoğu da dahil olmak üzere hemen hiç bir şey geçemez. Suyu bu derece ince bir delikten geçirmek için basınçlandırmak gerekir. Bu nedenle sistemde pompa vardır.

Ters Osmos uygulaması, ticari olarak yaygın bir kullanım alanı bulan ilk çapraz akışlı membranlı saflaştırma işlemidir. Ters Osmos, organik bileşenlerin çoğunu ve iyonların % 99 ‘unu uzaklaştırır. Ayrıca bu işlemle suda mevcut virüs, bakteri ve pirojenlerinde % 99.9 u tutulur. Tezgahaltı Reverse Osmosis Ünitelerinin Kullanım Yerleri

Konutlar, okullar, hastaneler, kamu kuruluşları, sosyal tesisler gibi yerlerdeki yemekhaneler ve mutfaklarda,

Oteller, turistik tesisler, çay ocakları, restoranlar, cafeler vb. yiyecek ve içecek hazırlanan işletmelerde kullanılabilir.

İçme suyu elde edilmesi dışında farklı amaçlar içinde kullanılabilir. Örneğin; düşük kapasiteli proseslerde, kozmetik madde üretiminde, deterjan üretiminde, tekstil ve matbaa boyalarının hazırlanmasında, cam yıkamasında vb. kullanılabilir.

1000 lt/gün kapasiteye kadar tezgahaltı olarak dizayn edilen bu ünitelerde filtrasyon kademeleri aşağıdaki gibidir ;

1.Kademe

5 mikrona kadar olan en kaba partüküller tutulur. Bu filtrasyonun amacı pompayı korumaktır.

2.Kademe

Membrana zarar verebilecek serbest klorun ve ayrıca organik maddelerin tutulması için aktif karbon filtresine geçer.

3.Kademe

Membranı tıkayabilecek 1 mikron büyüklüğündeki safsızlıklar süzülür.

4.Kademe

Membran sudaki tüm safsızlıkları süzer.

5.Kademe

Depodan veya doğrudan membrandan gelen su ikinci aktif karbon filtreye girer. Depoda bekleme nedeniyle oluşan koku varsa burada alınır.

Endüstriyel Tip Reverse Osmosis Sistemleri

Bu sistemler, talep edilen kapasite ve ham su kriterlerine göre modelleme programları kullanılarak itinayla dizayn edilmektedir. Tüm modellerimizde 5 µ hassas filtrasyon ünitesi, membran ömrünü artırmak amaçlı Antiskalant dozajlama ünitesi, yüksek basınç pompası, saf su / atıksu flowmetreleri, TDS/İletkenlik monitörü ve pompayı korumak için gereken tüm elektrik aksam mevcuttur.

Endüstriyel Reverse Osmosis Sistemleri su tüketimi fazla ve yüksek kalitede su isteyen proseslerde özellikle ilaç, kozmetik sektörü, tekstil sektörü vb. yerlerde tercih edilmektedir.