GENEL BİLGİLER

A) Suyumu Nasıl Test Edebilirim ?
Suyunuzun analizini donanımlı laboratuarı olan güvenilir bir kurumda yaptırmanız gerekmektedir. İSDAŞ laboratuar hizmetlerine 444 0 253 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz

B) Kaynamış Su Arınmış mıdır?
Hayır, kaynamış su yalnızca bakterileri yok eder. Nitrat gibi çoğu kirletici madde kaynatılarak sudan ayrılamaz. Bazı durumlarda kaynatma işlemi suyu azalttığı için kirletici maddelerin konsantrasyonunu arttırabilir.

C) Sudaki Hangi Maddeler Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Arsenik : Karaciğer ve ciltte kötü huylu tümör oluşumu,

kramplar, spazmlar, sinir sistemini etkiler

Baryum: Uzun süreli uyarıcı kas reaksiyonları, sinir blokajı

Benzen: Kanser, lösemi, anemi

Kadmiyum: Bronşit, anemi, mide rahatsızlıkları

Karbon Tetraklorid: Merkezi sinir sistemi baskısı, mide, karaciğer ve böbreklerde hasar, koma ve ölüm

Klordan: karaciğer ve böbrek hasarı

Klorobenzen: Solunum sisteminde iritasyon, merkezi sinir sisteminde depresyon

Kloroform: Karaciğer, böbrek ve kalp etkileri

Kromyum: Böbrek hasarı, kanser

Bakır: Mide iritasyonu, çocuk ve bebek ölümü, Wilson hastalığı

Dikloroetilen: mide bulantısı ve baş dönmesi

Etilendibromid: Doğurganlığın azalması

Florit: Yüksek dozlarda iskelet sistemi hasarı

Heptaklor: Tümör oluşumu

Kurşun: Sinir sisteminde, böbreklerde, üreme sisteminde hasar.

Lindan: Kronik karaciğer hasarı, anemi, lösemi

Merkür: Böbrek yetmezliği, ölüm

Metilen Klorid: Zehirli

Nikel: Hiperglisemin mide ve sinir sistemi rahatsızlıkları.

Pentaklorofenol: İştah kaybı, solunum yetmezliği, uyuşma, koma ve ölüm.

PCB: Cilt ve karaciğer hasarı, mide bulantısı, kilo kaybı, koma, ölüm.

Selenyum: Kanserojen, mukusta tahribat.

Sülfat: Laksatif etki.

Tetrakloroetilen: Merkezi sinir sistemi etkisii, uyuşma, ölüm.

Toluen: Uyuşturucu etki, gözlerde ve solunumda iritasyon.

Toksafen: Akciğer hasarı.

Trikloroetan: Uyuşturucu etki, merkezi sinir sisteminde depresyon, bilinç kaybı, ölüm.

Trikloroetilen: Merkezi sinir sisteminde depresyon, koordinasyon kaybı, bilinç kaybı.

Trihalometan: Kas ve sinir sisteminde etki, bilinç kaybı.

Vinilklorid: Merkezi sinir sisteminde depresyon, görme ve işitme kaybı, ölüm.

Ksilen: Mukoz yapı iritasyonu, akciğer tıkanması, böbrek yetmezliği.

Çinko: Kas sertliği ve acı, iştah kaybı, mide bulantısı.

D) Sert Su Nedir?

Fransız sertliği (Fr) veya mg/lt CaCO3 ülkemizde yaygın olarak sertlik sınıflandırmasında kullanılan birimlerdir. Suyun içindeki sertlik iyonlarının konsantrasyonunu tanımlamada kullanılır.
1 Fr = 10 mg/lt CaCO3

E) Su Nasıl Yumuşatılır?

Suyunuz eğer 10 Fr üzerinde sertlikte ise mutlaka yumuşatılması gereklidir.
Suyu yumuşatmanın en pratik yolu iyon değiştirici reçine kullanmaktır. İyon değiştirici reçineli sistemler genelde sodyum iyonları ile sertlik iyonlarını yer değiştirterek çalışırlar. Proses esnasında su reçine tanecikleri arasından süzülerek geçer. Reçine tanecikleri üzerindeki elektrik yükü sodyum iyonlarını reçine taneciği üzerinde tutar. Ancak, reçine taneciklerinin aynı zamanda sertlik minerallerini tutma kabiliyeti de vardır. Reçine taneciklerinin sertlik minerallerini tutma kabiliyeti sodyum iyonlarını tutma kabiliyetine göre daha fazladır. Bu şekilde iyon değişimi gerçekleşir.

Belli miktarda sert su reçine yatağından geçtikten sonra, reçine tanecikleri tamamıyla, sertlik mineralleriyle kaplanır. Bu durumda sertlik minerallerinin tutulması son bulur. Sertlik iyonlarının tekrar sudan tutulabilmesi için reçine taneciklerinin sertlik minerallerinden kurtarılarak tekrar sodyum taneciklerinin bağlanması gereklidir. Bu işleme ‘rejenerasyon’ adı verilir. Rejenerasyon esnasında tuzlu su reçine tankına verilir ve reçine sodyuma doyurulur. Reçine tankında biriken yüksek konsantrasyondaki sodyum iyonları sertlik iyonlarını reçine taneciklerinden ayırır. Reçine daha sonra temiz su ile durulanarak, fazla tuz ve sertlik mineralleri tanktan atılır. Reçine tankı tekrar sertlik iyonlarını tutmaya hazır durumdadır.

F) Yumuşak Suyun Avantjları Nelerdir ?

Çoğu kişi temiz içme suyunun faydalarını bilir ancak yumuşak suyun ailelere sağlayabileceği avantajlar daha az bilinmektedir. Yumuşak suyun yaşam kalitenizi şu şekilde geliştirir.

1.Yumuşak bir suya sahip olmak tasarruf sağlar. Daha az sabun ve temizlik malzemesi kullanılır. Bütçenizdeki tasarruf otomatik olarak gerçekleşir.

2.Su tesisatınız daha uzun ömürlü olur. Sert su tesisatta mineral kalıntılarına yol açar. Yumuşak suda ise bu kalıntılar olmaz. Su basıncı ve tazyiki azalmaz. Sert su kalorifer tesisatındaki kireçlenme yakıt tüketiminin artmasına sebep olur.

3.Su ısıtma araçları daha uzun ömürlü hale gelir. Sert suyun bıraktığı tortu ve kireç birikintilerini bırakmaz. Isıtıcınızda kireç kalıntıları olmadığında en az %20 enerji tasarrufu sağlar.

4.Tıraş yanmalarını azaltır. Yumuşak su, tıraş bıçağının daha kolay hareket etmesini sağlar. Tıraş bıçağınızın da ömrünü uzatır.

5.Su kullanan tüm cihazların ömrü uzar. Kahve, çay makinesinden, nemlendirici buhar makinesine, tüm araçların ömrü uzar.

6.Yumuşak suyla yapılan yemekler daha lezzetli olur. Sertlik mineralleri yemeklerde istenmeyen bir tat oluşturur.

7.Muhtemelen yumuşak su kullandığınızda fark ettiğiniz ilk şey daha az temizlik malzemesi alıyor olmanızdır. Bulaşık deterjanı, şampuan, çamaşır deterjanı ve sabunu daha az kullanırsınız. Bunun sebebi yumuşak suyun çok güçlü temizleyici bir güç olmasıdır. Daha az kullanıp daha iyi sonuç alırsınız. Normal olarak ½ veya 2/3 daha az temizlik ürünüyle aynı hatta daha iyi sonuç alırsınız.

8.Elbiseleriniz uzun ömürlü ve parlak olur. Sert su mineralleri kumaşta bırakır. Bu ise onların donuk ve kirli görünmesine sebep olur. Çamaşır makinenizde daha uzun ömürlü olur.

8.Banyoda lekeler ve halkalar oluşmaz.

9.Bardak ve tabaklarda çizgiler oluşmaz.

10.Sert suyun bıraktığı film tabakası ve sabun kalıntıları olmadığı için kirli yerler ve duvarlar daha kolay ve hızlı temizlenir.

11.Yumuşak suyla banyo yaptığınızda cildiniz daha yumuşak olur. Banyodan ve duştan cildinizde gerçek temizliği hissederek ve yenilenmiş olarak çıkarsınız. Aynı zamanda pürüzlü ve kuru cilt özelliklerini azaltır.

12.Eğer saçınızı boyuyorsanız rengi uzun süre parlaklığını korur.

13.Tat verir. Sert su ile yapılan buz buğulu bir görünümde olur.

G) Arıtılmış Su Sağlıklı mıdır?

Doğru tasarlanmış arıtma sistemlerinden geçirilmiş olan sular elbette sağlıklıdır. Ancak, dikkat edilmeden hatalı seçilmiş olan arıtma cihazlarından temin edilen sular zararlı olabilir ve hatta hastalık yapabilir. Burada sorumluluk tamamıyla tasarım mühendisine aittir. Genelde cihaz kalitesizliğinden kaynaklanan problemler ikincil problemlerdir. Birincil problemler, yanlış tasarımdan kaynaklanmaktadır.

H) Arıtma Sistemi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sadece yatırım maliyetine bakılarak yapılan değerlendirmeler çok zaman yanlış sonuçlar verebilmektedir. Ama bu, en pahalı sistem en iyisi anlamına gelmemektedir. Sistem ve teklif değerlendirmesinde istenen sonuç için optimum şartları sağlayan dizayn seçilmelidir. Optimum şartların sağlanması ise aşağıdaki unsurlara bağlıdır.

Seçilen su arıtma üniteleri, temin edilen çıkış suyu nihai kullanım amacına uygun olmalıdır. Kullanım amacının dışına çıkan her ünite, gereksiz yatırım ve işletme maliyeti anlamına gelir.

Ünitelerin seçimi esnasında hidrolik kapasite değil, arıtma kapasiteleri göz önünde bulundurulmalıdır. Arıtma kapasitesine göre seçilmeyen bir ünite istenen verimi sağlamayacaktır. Tipik bir değer olarak, özellikle kum ve aktif karbon filtreleri için tank içindeki hızın 20 mt/saat’i aşmaması gerekir. Aştığı durumlarda, filtrenin ana işlevlerinden olan adsorpsiyon işlevi kaybolur ve sadece süzme işlevi devam eder. Bunun yanı sıra yatak hızının artması, filtredeki basınç kaybının da artmasına sebep olacaktır.

Sistem dizayn edilmeden önce detaylı bir ham su analizinin yapılması faydalı olacaktır. Suyun içindeki kirletici parametrelerin ölçümü sistem dizaynında vazgeçilmez bir unsurdur.

Tüketilecek su miktarının doğru belirlenmesi, optimum sistem seçimini sağlayacağı gibi, gereksiz yatırım maliyetinden de kaçınılmasını sağlayacaktır.

Su arıtma sisteminin montaj noktası 24 saat sürekli sabit basıncın sağlandığı bir nokta olmalıdır.

Su arıtma sistemleri ile İSDAŞ; sizin, ailenizin, çalışanlarınızın, su tesisatınızın ve su ile kullanılan cihazlarınızın sağlığını korumayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte daha az kimyasal tüketmenizi sağlayarak çevre sağlığının korunmasına da katkıda bulunmaktadır.

Arıtma sistemleri, suyunuzun ihtiyacınıza göre en elverişli özelliklere sahip olmasına yönelik çözümler sunar. Suyun kullanım amacına göre farklı özelliklere sahip olması istenebilir. Bu isteklerin, amaca uygun özellikleri elde etmek için doğru arıtma sistemleri seçilerek gerçekleşmesi mümkün olabilir.

İnsan sağlığı açısından büyük önem taşıyan su, ihmallerimiz sonucu bir hastalık kaynağı haline dönüşebilir. Bu nedenle, evsel kullanımlarda tükettiğimiz suyun da uzmanlar tarafından ihtiyacınıza yönelik boyutlandırılmış kaliteli sistemler tarafından arıtılarak kullanılması bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Evlerinizde doğru sistemler tercih ederek, içme suyu olarak satın aldığınız damacana sulardan daha kaliteli su elde etmeniz mümkündür. Böyle bir sistemi bir daire, yıllık ortalama damacana tüketimi baz alınarak hesaplandığında en geç 15 ay süresinde amorti etmektedir.

Arıtma sistemleri, hem sağlık hem de ekonomik açıdan önemli kazançlar elde etmenize yarayacak hayat kaliteniz için yapacağınız akılcı bir yatırımdır. Yeter ki;

İHTİYACINIZI DOĞRU BELİRLEYİN.
ARITMAYI UYGULACAK İSİMLERİ DOĞRU SEÇİN!

İSDAŞ 444 0 253